Infolinka 0800 444 004 Po - Pi 8:30 - 16:00 info@klub-mamiciek.sk

Vyberáme meno pre dieťatko

Vyberáme meno pre dieťatko

Vyberáme meno pre dieťatko

Výber krstného mena pre Vaše dieťatko je vzrušujúca, ale veľmi osobná záležitosť, ktorá vyžaduje veľa starostlivej úvahy. Určite si uvedomujete, že meno, ktoré Vášmu dieťatku dáte, ho bude sprevádzať celý život, a preto môže jeho výber spôsobiť veľa diskusií. Nevadí, keď sa hneď nedohodnete na jednom konkrétnom mene, to je úplne normálne. Majte ale na pamäti, že by to mala byť zábava. Nižšie nájdete pár tipov, ako vybrať Vášmu dieťatku to najvhodnejšie meno.

Dana, detská zdravotná sestra a mama

Tipy ohľadom výberu mena

Na papier si napíšte zoznam Vašich obľúbených mien a čas od času si ho znova prejdite. Možno časom zistíte, že niektoré mená sa Vám už toľko nepáčia, a že sa naopak trebárs objavili nejaké nové, ktoré na zoznam doplníte. Vôbec nevadí, že máte ešte plný zoznam mien a termín Vášho pôrodu sa rýchlo blíži. Veľa ľudí sa nedokáže rozhodnúť skôr, než svoje dieťatko uvidia na vlastné oči. Nech už ale vyberiete akékoľvek meno, je dôležité, aby ste sa na ňom s partnerom zhodli a aby ste sa zhodli aj na čase, kedy ho oznámite ostatným.

Nasledujúce tipy by Vám mali pomôcť pri tvorbe zoznamu mien a uľahčiť to najdôležitejšie - totiž konečné rozhodnutie:

  • Pozrite sa do knižiek a na internet a skúste načerpať inšpiráciu.
  • Je vo Vašom okolí niekto, koho by ste si chceli pripomínať? Je vo Vašej rodine nejaké tradičné meno, ktoré sa dedí z rodičov na deti?
  • Chcete dať Vášmu dieťaťu tradičné slovenské meno, meno prevzaté alebo meno cudzie, prípadne medzinárodné, ktoré má rovnaký tvar vo viacerých jazykoch? K tradičnému slovenskému priezvisku sa nebude pravdepodobne veľmi hodiť exotické krstné meno a naopak, ak však nie je Váš partner cudzinec.
  • Bude sa Vám a neskôr i Vášmu dieťaťu páčiť meno bežne sa vyskytujúce alebo chcete byť originálni? Každopádne to musí byť meno zapísané v niektorom platnom kalendári, s overením Vám pomôžu na matrike.
  • K dlhším priezviskám sa hodia kratšie krstné mená a naopak.
  • Ak budete chcieť svojmu dieťatku dať viac krstných mien, skúste rôzne kombinácie mien, ktorá sa Vám páčia. Niektoré spojenia 2 krstných mien znejú úplne inak, než keď je každé meno samostatné. Rozhodnite sa potom tiež, ktoré meno bude ako prvé a či budú krstné mená spojené pomlčkou alebo nie.
  • Keď si už nejaké meno vyberiete, stále si ho opakujte a vyslovujte spolu s priezviskom dieťatka - malo by Vám dobre znieť, nemali by sa opakovať rovnaké hlásky na konci krstného mena a na začiatku priezviska, malo by sa dobre vyslovovať.
  • Skúste si tiež, ako znejú zdrobneniny Vášho vyvoleného mena a ako budete chcieť Vaše dieťatko oslovovať. Ale vedzte, že do matričnej knihy nemožno zapísať skomolené mená, zdrobneniny a domácke mená.
  • Niektoré mená môžu údajne ovplyvniť charakter dieťaťa, preto si prečítajte, čo Vami vybrané meno znamená.

Ak sa stále nemôžete s partnerom zhodnúť na jednom krstnom mene, dajte si niečo dobré pod zub, urobte si pohodlie a skúste to za chvíľu znova. Alebo napríklad za týždeň, keď opadnú vášne. Držíme Vám palce pri výbere mena Vášho dieťaťa!

Navštívte našu stránku pre tehotné a zistite, čo hviezdy predpovedajú Vášmu dieťatku (podľa očakávaného dátumu narodenia), alebo vyskúšajte, aké meno by sa pre neho najviac hodilo. 

Diskuse k článku

Pridajte svoj komentár
(*Povinné)
V prípade, že chcete kontaktovať Klub mamičiek, kontaktujte prosím infolinkum, kde Vám radi poradíme.
Veronika
Veronika

Veronika

Dolná Súča, Repákovci
Deti: 59 mesiacov

Veronika

19. jún, 2012

Ahojte. Kto mi poradi nejake pekne mono pre chlapceka, hm ? :-)

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 6
Magdaléna
Magdaléna

Magdaléna


Deti: 58 mesiacov

Magdaléna

19. júl, 2012

Mne sa páči Oliver,my budeme mať Leu :)

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
Petra
Petra

Petra


Deti: 84 mesiacov

Petra

29. august, 2012

no dievcatku sme meno vybrali celkom v pohode, ale teraz vyberame pre chlapca a to je pre mna hroza, vobec ziadne ma nejako neuputalo a netusim, ake meno mu teda dame...

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0

janka

6. september, 2012

my mame doma už dve deti dcerka sa volá Jana Elizabeth a syn Milan.

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0

sisa

14. október, 2012

a co tak Damián

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0

Zlatica

1. december, 2012

my budeme mať tiež chlapca a rozhodli sme sa pre meno Bruno,rozhodujúce je aj priezvisko

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
Janka
Janka

Janka


Deti: 52 mesiacov

Janka

16. január, 2013

ja budem mat chlapceka a bude sa volat stenlly kevin chela som take nezvycajne

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
silvia
silvia

silvia


Deti: 51 - 177 mesiacov

silvia

18. január, 2013

Ahojte, hladame meno pre dievcatko .Mame uz syna Daniela, a dcéry Elizabeth a Rebekku ... mohli by ste nam poradit? dakujem .

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 3

Věrka

7. február, 2013

Tak u nás je trocha boj ale snad ho vyhraju...Pro holku bych ráda Ema a kluk Matej..i když český tvar Matěj bych raději ale s tím by byly problémy...

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
Romana
Romana

Romana


Deti: 48 mesiacov

Romana

12. február, 2013

zatial som rozmyslala len nad dievcenskymi menomi a zapacili sa mi Mia alebo Bianka - Bibi :) vseobecne, ten vyber mena nie je vobec jednoduchy ale hadam si poradim :)

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0

Pri poskytovani služieb na Klube mamičiek nám pomáhajú súbory cookie. Využívaním našich služieb vyjadrujete súhlas s ich používaním.