Infolinka 0800 444 004 Po - Pi 8:30 - 16:00

Špinenie, krvácanie a výtoky

Špinenie, krvácanie na začiatku a konci tehotenstva. Čo je ich príčinou? Ako rozoznať výtok od kvasinkovej infekcie? Ako si poradiť s hustejším výtokom?

Ľudmila, pôrodná asistentka a mama

Čo je špinenie?

Špinenie na začiatku tehotenstva je ľahké krvácanie z vagíny, ktoré je podobné menštruácii, avšak je oveľa slabšie. Krvácanie môže mať rôznu farbu, červenú aj hnedú. Aj keď nie je špinenie alebo ľahké krvácanie počas tehotenstva úplne normálne, býva počas prvých troch mesiacov tehotenstva celkom časté. Niektoré ženy môžu ľahko krvácať počas celého tehotenstva, a napriek tomu majú zdravé deti.

Krvácanie na začiatku tehotenstva a jeho príčíny

Implantačné krvácanie - ide o malé množstvo krvi alebo malé špinenie, ktoré vyzerá ako krátka menštruácia. Objavuje sa počas prvých dní tehotenstva, približne 10 až 14 dní po oplodnení vajíčka. Jeho príčinou je uhniezdenie sa oplodneného vajíčka v stene maternice.

Zmeny na krčku maternice - pri tehotenstve sa zvyšuje množstvo a intenzita krvného toku v krčku maternice. To môže mať za následok ľahké krvácanie po tom, čo dôjde k fyzickému kontaktu, napríklad pri milovaní alebo pri lekárskom vyšetrení.

Infekcie krčka maternice - taktiež niektoré infekcie krčka maternice môžu byť v raných fázach tehotenstva príčinou krvácania.

Potrat - krvácanie počas prvého trimestra môže byť známkou potratu. K potratu dochádza v jednom zo siedmich tehotenstiev, najčastejšie v prvých 12 týždňoch tehotenstva. Krv býva tekutá, červená alebo v zrazeninách. Avšak to, že krvácate, ešte automaticky neznamená, že ste prekonali potrat, takže žiadnu paniku!

Mimomaternicové tehotenstvo býva sprevádzané zvyčajne slabým krvácaním, tmavej hnedej krvi, ktoré je väčšinou sprevádzané bolesťami v pod brušku. Tento stav vážne ohrozuje zdravie tehotnej ženy.

Krvácanie na konci tehotenstva (po 28. týždni) a jeho príčiny

Krvácanie z okrajového sínusu placenty - príčinou býva nízke nasadanie placenty, zvyčajne je krvácanie slabšie, opakuje sa, dostavuje sa až v pred pôrodnom období (v posledných 3 až 4 týždňoch tehotenstva) alebo až okolo pôrodu.

Predčasné odlučovanie lôžka - krvácanie býva silnejšie a trvá dlhšie, býva sprevádzané bolesťou brucha. Stav, kedy dochádza k odlúčeniu placenty na väčšej ploche vážne ohrozuje bábätko i matku a vyžaduje neodkladné vyšetrenie a liečenie.

Vcestné lôžko (vcestná placenta) sa prejavuje krvácaním, často opakovaným, v posledných troch mesiacoch tehotenstva.

Nechajte sa skontrolovať

Keď zistíte krvácanie alebo špinenie, nechajte sa okamžite skontrolovať gynekológom. Pozve vás na vyšetrenie, aby zistil príčinu krvácania a mohol doporučiť liečbu.

Dôvodom pre okamžitú návštevu lekárskej pohotovosti je:

• stredné alebo silné krvácanie kedykoľvek v priebehu tehotenstva,
  • akékoľvek krvácanie v 2. a 3. trimestri,
  • akékoľvek krvácanie sprevádzané bolesťou, kŕčmi, horúčkou, triaškou alebo maternicovými kontrakciami.

Výtok alebo kvasinková infekcia v tehotenstve

Ak počas tehotenstva trpíte zvýšenou intenzitou výtoku, ničoho sa neobávajte - je to úplne normálne. Tehotenstvo je sprevádzané vyššou sekréciou žliazok pošvovej sliznice a krčka maternice. Výtok by mal byť riedky, biely a nemal by spôsobovať podráždenie alebo svrbenie. Možno zistíte, že sa výtok ku koncu tehotenstva zahusťuje - to je znamenie toho, že sa Vaše dieťatko už pomaly chystá na cestu von!

Výtok však niekedy môže byť známkou kvasinkovej infekcie (kandidózy), najmä ak ho sprevádzajú pocity svrbenia či pálenia. Ak je príčinou výtoku táto infekcia, potom je výtok hustý, žltkastý alebo zelený a môže nepríjemne páchnuť. Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť, je navštíviť svojho gynekológa. Ten vám odporučí vhodnú liečbu. Kvasinková infekcia môže byť aj prvým prejavom tehotenskej cukrovky.

Môže sa tiež jednať o zápal spôsobený baktériami, potom je na mieste lokálna alebo celková liečba antibiotikami. Výtok býva skôr tekutý. Vždy by sa malo vykonať kultivačné vyšetrenie výteru z pošvy na zistenie pôvodcu infekcie. Ku koncu tehotenstva (medzi 36. a 38. týždňom) sa u každej tehotnej vykonáva kultivačné vyšetrenie výteru z pošvy na vylúčenie infekcie baktériou Streptococcus agalactiae. Pri náleze tejto batérie sa vykonáva preliečenie tehotnej antibiotikami, inak je zvýšené riziko závažných infekcií novorodenca, ktorými sa môže nakaziť pri prechode pôrodnými cestami.

Ako si poradiť s hustejším výtokom?

Výtok je väčšinou skôr otravný, než naozaj vážny. Ak vás postihne, nezabudnite, že čoskoro po pôrode tieto ťažkosti väčšinou pominú.

• Ak máte pocit, že je výtok hustý či veľmi intenzívny a Vy sa kvôli nemu zle cítite v nohavičkách, použite hygienickú vložku alebo intimky (nie tampón!)

• Častejšie sa umývajte teplou vodou, ale nepoužívajte parfumované mydlá – tie môžu akúkoľvek infekciu len zhoršiť! Zvoľte radšej prípravky na intímnu hygienu

• Noste ľahkú bavlnenú spodnú bielizeň.

Zaujímavé články

Diskuse k článku

Pridajte svoj komentár
(*Povinné)
V prípade, že chcete kontaktovať Klub mamičiek, kontaktujte prosím infolinkum, kde Vám radi poradíme.

evka

20. február, 2013

ahojte chcela by som vediet co to znamena ked som si spravila tehotensky test a bol pozitivni ale potom som dostala menzes prosim porate mi co to malo byt a ci som tehotna?

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
monika

Gelnica, Margecany
Deti: 12 mesiacov

monika

12. apríl, 2013

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 0
katarina

Prievidza
Deti: 10 mesiacov

katarina

20. september, 2013

Ahojte, ja mám dosť riedky a výtok ale občas je aj hustý a inokedy také hrudky. V nohavičkám mám pocit ako keby som sa pocikala, dosť vlhko. Používam intímne mydlo, nosím iba bavlnené nohavičky a intímku používať nemôžem, pretože sa mi hneď zaparí.

Počet ľudí, ktorým sa komentár páči: 6